Havadan Fotoğraf ve Film Çekimi
KAMERA ARKASI HAKKIMIZDA EKİPMAN
 

 
 

Anasayfa

Havadan Fotoğraf

Havadan Film

Sorular-cevaplar

Referanslar

İletişim

 
S1: Aircam Production un sunduğu hizmetin ne avantajı vardır?
S2: Hava çekimi nasıl yapılır ?
S3: Ne kadar bir alanda iniş kalkış yapmaktasınız?
S4: Peki istenilen her açıda sınır var mı?Zorlandığınız kareler, çekim yerleri olmuyor mu?
S5: Ne tür makineler ile çekim yapmaktasınız?
S6: Peki çekim bütçeniz nedir,neye göre fiyatlandırma yapıyorsunuz?
S7: Çekimi etkileyen hava koşulları nelerdir?

 

 

                                                                     CEVAPLAR

S1: Aircam Production un sunduğu hizmetin ne avantajı vardır?
C:Aircam gerçek uçak ve helikopterlerin inemeyeceği irtifa ve konumlarda uçarak görüntüleme yapmaktadır.Bu  uçuşlarda da görüntülenmesi istenilen mekana istenilen açıdan,istenilen zamanda(sabahın erken saatlerinde veya günbatımında) ve irtifada (1 metreden 1200 metreye kadar)  yaklaşarak görüntü almaktadır. Bu da sınırsız kurgulama ve dramatik sahnelerin oluşmasına imkan vermektedir.Çalıştığımız profesyonel fotoğrafçılar ile bu sahneleri önceden kurgulayarak yerdeki gibi zaman ve açı belirleyerek havadan en doğru enstantaneyi oluşturmaktayız.

S2: Hava çekimi nasıl yapılmaktadır?
C: Çekim ekibimiz (pilot ve fotoğrafçılarımız) öncelikle bir keşif yapmaktadır.Burada uçuş gününün  Story board oluşturulur.Çekim günü ekibimiz model helikopter,kamera modülü ve kumanda seti ve kablosuz görüntü terminali ile oluşturulan story board da sadık kalarak çekime başlanır. Pilot belirlenen noktalarda uçuşu sağlarken fotoğrafçımız kamera modülünü kumanda ederek belirlenen noktaları gerçek zamanlı olarak aşağıdan izleyerek hava çekimi işlemini gerçekleştirir. 

S3: Ne kadar bir alanda iniş kalkış yapmaktasınız?
C: ACP-7 için 1 metrekare, ACP-1 ve 2  için 9 metrekare, ACP-5  için 20 metrekare,ACP-3 her türlü alanda kalkış yapabilmektedir.

S4:Peki istenilen her açıda sınır var mı?Zorlandığınız kareler, çekim yerleri olmuyor mu?
C:Tabi ki,mekan farklılığından doğan zorluklar var; iki katlı bir villa çekimi ile deniz kenarında,uçurum kenarında ağaçlar içerisinde ki bir otelin çekimi gibi.Fakat bu bizim açımızdan istenilen kareye ulaşmakta bir engel değil.Çekim alanına göre seçtiğimiz ekipmanlar ile her türlü çekimin üstesinden gelmekteyiz.

S5:Ne tür makinalar ile çekim yapmaktasınız?
C: Nikon d2x,Nikon d200,Nikon d500,Canon 5d mIII,Panasonic GH4, profesyonel dslr serisi fotoğraf makinası ile hava çekimlerimizi gerçekleştirmekteyiz.Çok özel işlerde ortma format makinada hasselblade h3 de kullanmaktayız, burada 40 milyon pixel e ulaşmaktayız. Video görüntülemede ise RED ,Sony hdr ,Canon 5d mIII,Panasonic GH4 kullanmaktayız.Tüm bunlar işin niteliğine ve bütçesine göre seçilen ekipmanlar.

S6:Peki çekim bütçeniz nedir,neye göre fiyatlandırma yapıyorsunuz?
C:Çekim bütçemiz çekilecek mekanın yüz ölçüm olarak büyüklüğüne,denize veya göle  kıyısı olması,kapladığı arazi içerisinde fazla konu olması(mesala bir aqua park da onlarca konu olması veya genis bir tatil köyü,rafineriler,sanayi siteleri,belediyeler) gibi sebeblerden farklılık arz etmekte.Kısaca sınıflandırmak gerekirse: tek bir villanın veya bir arazinin  bir açıdan karelenmesi ortalama 750 € ,denize kıyısı olan bir otelde deniz üzeri riskli standart bir uçuş 1500 €  ,tersane yat limanları,aqua park gibi tesislerde 3000 € olabilmektedir. Gün boyu detaylanan kurgusal çalışmalarda (artan uçuş sayısı ve saati),panoramik çalışmalarda,riskli bölgelerde bu bedeller artış arz etmektedir.Bu yüzden ekibimiz daha önce bir keşif yapmakta işlevsel bir storyboard hazırlandıktan sonra teklif vermektedir.(prodüksiyon bedelleri fotoğraf çekimlerinde dahildir)
Video görüntülemede ise çalışma bedelimiz günlük 1000€ ile 4000€  arasındadır.Hasselblad  h3 ile havadan fotoğraflama bedelimiz 4000 € dur.(standart bir çalışma için)
Tüm bu fiyatlara KDV ,ulaşım ve konaklama bedelleri eklenmektedir.

S7:Çekimi etkileyen hava koşulları nelerdir?
C:Fotoğraf çekimlerinde bunu fofoğrafcılarımız karar veriyor.Ama video görüntülemede 30 km/s nin üzerindeki rüzgar hızlarında istenilen sonuca ulaşmak zorlaşıyor. Tabiî ki kar,sis yağmur da uçmak mümkün değil.Sözleşmelerimizde değişen hava koşulları ve teknik aksaklıklardan doğabilecek olumsuzluklara karşı 10 gün ihtiyat süresi istemekteyiz.

                                                                                                                                                             Aircam Production    www.havacekimi.com
                                                                                                                                                                               Osman Rahmi Özgen

 

 
HİZMETLER FOTOĞRAF GALERİLER 
 
FİRMA HAKKINDA

İLETİŞİM

 
             

Hürriyet Mahallesi 5113 Sokak No:24-26

osmanrahmi@rgbajans.com.tr

GSM: 0544 880 00 31

TEL: (0232) 781 19 17
FİRMAMIZ TÜRKİYE'NİN TÜM BÖLGELERİNE HİZMET VERMEKTEDİR.

EKİPMAN

© 2008 Aircam Production, Ltd. All Rights Reserved. Valid CSS | XHTML
AircamProduction web sitesine ait metinlerin ve fotoğrafların kullanım hakları telif hakları kapsamında site ve firma sahiplerine aittir.İzinsiz kullanılamaz